Home Community Community News Winners in Riverhead’s 5th Annual Cardboard Boat Races

Winners in Riverhead’s 5th Annual Cardboard Boat Races

Riverhead Supervisor Sean Walter hands over the Supervisor's Cup to Southampton Supervisor Anna Throne-Holst after she beat him in the Supervisor's Cup race. (Photos: Denise Civiletti)

 

Watch video of  today’s action, below.

RACE RESULTS

SUPERVISOR’S CUP: Southampton Town Supervisor Anna Throne-Holst.

Tut's Lane TerrorsYOUTH REGATTA – HEAT 1

1. Tuts Lane Terrors – William and Victoria Leonardi, Kaden Griffen – Built by William, Victoria and Kaden
with the help of mom and dad
2. Barso – James and Joseph Bardrum, Collin and Eric Deegan
and John and James Parkinsons – Built by all
3. Go Green – Kate Foley, Olivia Niewlandomski, Joe, James
Kora Purcell and Island Chavez – built by The Green Team


Larry's Lighthouse Marine Supply
YOUTH REGATTA – HEAT 2

1. Lighthouse Marine – Julia Galasso – built by Larry Galasso

2. The Black Duct – Nicky Mammina, Kieren McCabe – built by Kieren

3. Time Bandit – Brandon Turbish, Dillon Stever – built by Turbush and Kids

 

 

Joe's Garage
RIVERHEAD YACHT CLUB REGATTA

1. The Void – Roy Vazquez – built by Aliyah Phelps

2. Passing Wind – Edward Phalen – built by Edward

3. HYAK – Marty Sendlewski

 

PECONIC RIVER SPECIAL PONTOON/BARGE

1. Joe’s Garage – Shannon O’Brien, Dawn Saslona, Brian Gerke and
Chris Purick – built by Rachel Dickhoff and Co.
2. Zombie Baby – John Theodore, Bella Shrimp, and Jessica Millone built by Louis Stephenson

 

The General Lee
GRAND NATIONAL REGATTA
 – HEAT 1

1. General Lee – Mark Hodun, Alex Vansten, Jake Phillips – Built by Mark, Alex and Jake

2. The Reaper – Jay Rodriquez and Martin Gonzalez – built by Jay and Martin

3. USS Foxwood – Ellen Spina and Mike Moylan – built by Steve Stannis and More

 

 GRAND NATIONAL REGATTA – HEAT 2

1. Speedy Eedie – Jillian, Scottie, Scott and Jenna Edgett, Kevin,
Kailee, Leah, Makenzie and Frankie Muscarello
– Rob and Anthony DeGennaro – Built by all
Coconuts2. Tiki Boat – John Greehy, Joe Court, Kaitlyn Foster,
and Amanda Cutler – Built by John, Joe, Kaitly and Amanda
3. Midy and The Toots – Judy Savino, Mikey and Ericka Koscinski,
Holly Murray, and Sophia Arizalom – Built by all


GRAND NATIONAL REGATTA
 – HEAT 3

1. Coconuts – Barbara Aylward and Robert Styles – built by Robert Stiles and Co.

2. Riverhead News Review – Joseph Werkmeister and Joe Pinciaro – built by Don Kirby

3. The Mary II – Timothy Walter, Mary Steinbrecker – builty by Timothy and Mary

 

YOUTH AWARDS

The 12 Apostles
VOGUE AWARD
 – Go Green – Kate Foley, Olivia Niewlandomski, Joe, James 
Kora Purcell and Island Chavez – built by The Green Team

MOST CREATIVE – Sea Wedge – Nash Siegmond – Built by Nash and Zack

BEST COSTUMED CREW – Tuts Lane Terrors – William and Victoria Leonardi, Kaden Griffen – Built by William, Victoria and Kaden with the help of mom and dad
SPIRIT AWARD – FIFA 2014 – Ethan Develvis, Nick Develvis, Harry Carrano – Built by Ethan, Nick and Harry

BEST THEMED AWARD – Titanic Duo – Andrew Graf and Tyler Boncke – Built by Andrew and Tyler

COMMANDERS CHOICE – 12 Apostles – Victor Paris, Thomas Napolitano – Built by Victor and Thomas

TITANIC AWARD – The Fishy – Charlie Carrano – Built by Charlie

BEST CAPTAIN AWARD – Titanic Duo – Andrew Graf and Tyler Boncke Built by Andrew and Tyler

 

ADULT AWARDS

Tiki BoatVOGUE AWARD – SS Sinks Fast – Edward and David Hertling, Jacob Seielzi Built by Edward

MOST CREATIVE – Tiki Boat – John Greehy, Joe Court, Kaitlyn Foster, 
and Amanda Cutler Built by John, Joe, Kaitly and Amanda
BEST COSTUMED CREW – American Made – Pete and Marissa Lewis, Mary Mantea, and 
Rachel Sigman – Built by Pete, Mary and Howard
SPIRIT AWARD – Speedie Eedie – Jillian, Scottie, Scott and Jenna Edgett, Kevin, 
Kailee, Leah, Makenzie and Frankie Muscarello 
Rob and Anthony DeGennaro Built by all
BEST THEMED AWARD – The Big Duct – Brad and Andrea Rasso, John Rozzo and 
Todd Dobert 
COMMANDERS CHOICE – Coconuts – Barbara Aylward and Robert Styles Built by Robert Styles and Co.

TITANIC AWARD – Crazy Daisy – Ginger Anderson and Hanna Parson

BEST CAPTAIN AWARD – Tiki Boat – John Greehy, Joe Court, Kaitlyn Foster, 
and Amanda Cutler Built by John, Joe, Kaitly and Amanda

 

SHARE