Riverhead High School’s athletic department held its annual varsity awards ceremony Wednesday evening at the high school.
It was the last varsity awards presentation for longtime Riverhead athletic director Bill Groth, who is retiring at the end of this month. See photo slideshow below.
Planet Fitness Award
Katelyn Zaneski, Curtis Flippen
Baseball
Most Valuable Player – Darnell Chandler
Most Improved Player – Thomas Powers
Coaches Award – Zachary Giannuzzi
Scholar Athlete Award – Joseph Cunningham
Tony Daniello Award – Christopher Jehle
Boys Basketball
Most Valuable Player – Tyrese Kerr
Most Improved Player – Lintell Brown
Coaches Award – Sharron Trent
Scholar Athlete Award – Malik Washington
Demitri Hampton Award – Steven Ascanio
Girls Basketball
Most Valuable Player – Samantha Dunn
Most Improved Player – Dezarae Brown
Coaches Award – Katherine McCarney
Scholar Athlete Award – Kimberlyn Brown Ligon
Coach Janecek Award – Kimberlyn Brown Ligon
Bowling
Most Valuable Player – Jonathan Visek
Most Improved Player – Mark Stewart
Coaches Award – Forrest Vail
Scholar Athlete Award – Brandon Lynn
Fall Cheerleading
Most Valuable Player – Nicole Trypuc
Most Improved Player – Chelsea Cawley
Coaches Award – Kimberly Lennon
Scholar Athlete Award – Taylor Bunch
Winter Cheerleading
Most Valuable Player – Nicole Keller
Most Improved Player – Shelby Gordon
Coaches Award – Melissa Blackmore
Scholar Athlete Award – Taylor Bunch
Crew
Most Valuable Player – Bryce McKissick
Most Improved Player – Gianna Navarra
Coaches Award – Laura Curry
Boys Cross Country
Most Valuable Player – Luke Coulter
Most Improved Player – Noah Schoettle
Coaches Award – Eric Cunha
Scholar Athlete Award – Joseph Messina
Robert Dean Palmer Award – Peter Cook
Girls Cross Country
Most Valuable Player – Megan Kielbasa
Most Improved Player – Olivia Pizzuto
Coaches Award – Gabriella Marcucci
Scholar Athlete Award – Evelyn Kennedy Jaffe
Janes Gilhooley Award – Megan Carrick
Field Hockey
Most Valuable Player – Katelyn Zaneski
Most Improved Player – Kayla Kielbasa
Coaches Award – Kimberlyn Brown Ligon
Scholar Athlete Award – Katelyn Zaneski
Football
Most Valuable Player – Tyrese Kerr
Most Improved Player – Dennis Doherty
Coaches Award – Blake Carrara
Scholar Athlete Award – Lewis Eastwood
Carl Smith Award – Tyrese Kerr
Michael J. McKillop Award – Curtis Flippen
Boys Golf
Most Valuable Player – Christopher Flood
Most Improved Player – Peter Panciocco
Coaches Award – Cole Montefusco
Scholar Athlete Award – Kyle Gevinski
Girls Golf
Most Valuable Player – Katie Moore
Most Improved Player – Alexandra Kozakiewciz
Coaches Award – Sharrise Martin
Scholar Athlete Award – Abygaele Brophy
Boys Lacrosse
Most Valuable Player – Jacob Coleman
Most Improved Player – John Ehlers
Coaches Award – Christopher Flood
Scholar Athlete Award – Blake Carrara
Girls Lacrosse
Most Valuable Player – Courtney Troyan
Most Improved Player – Rachel Bornstein
Coaches Award – Julia Thomas
Scholar Athlete Award – Katelyn Zaneski
Boys Soccer
Most Valuable Player – Victor Guazhambo-Ortiz
Most Improved Palyer – Malcolm Swett
Coaches Award – Liam Simmons
Scholar Athlete Award – Jonah Luby
Girls Soccer
Most Valuable Player – Kelly Garcia Herrera
Most Improved Player – Julia Thomas
Coaches Award – Isabella Carson
Scholar Athlete Award – Megan Brunner
Softball
Most Valuable Player – Casey Plitt
Most Improved Player – Allyson O’Kula
Coaches Award – Emily Bazarewski
Scholar Athlete Award – Casey Plitt
Tony Daniello Award – Jesica Freeborn
Boys Tennis
Most Valuable Player – Jens Summerlin
Most Improved Player – Braulio Castillo Medina
Coaches Award – Matthew Bragg
Scholar Athlete Award – Dillon Fava Wiggins
Larry Chizever Award – Hien Nguyen
Girls Tennis
Most Valuable Player – Taylor Marelli
Most Improved Player – Norma Guerra Espana
Coaches Award – Kristen Campanelli
Scholar Athlete Award – Aneeqa Majid
Larry Chizever Award – Ariana Breest
Boys Winter Track and Field
Most Valuable Player – Luke Coulter
Most Improved Player – Tre’quanne Miles Ross
Coaches Award – Curtis Flippen
Scholar Athlete Award – Peter Cook
Girls Winter Track and Field
Most Valuable Player – Megan Kielbasa
Most Improved Player – Jaquasia Brandon
Coaches Award – Mehan VanBommel
Scholar Athlete Award – Shanina Daniel
Boys Spring Track and Field
Most Valuable Player – Eric Cunha
Most Improved Player – Jaiden Blom
Coaches Award – Chjuvaughn Cameron
Scholar Athlete Award – Joseph Messina
Garfield Langhorne Award – Luke Coulter
Girls Spring Track and Field
Most Valuable Player – Madelyn Batista
Most Improved Player – Damionna Henderson
Coaches Award – Aimee Drexel
Scholar Athlete Award – Olivia Pizzuto
Garfield Langhorne Award – Megan Carrick
Volleyball
Most Valuable Player – Dezarae Brown
Most Improved Player – Jesica Freeborn
Coaches Award – Kaitlyn Keane
Scholar Athlete Award – Julia Pizzuto
Wrestling
Most Valuable Player – Justin Hansel
Most Improved Player – Mitchord Cope-Hobbs
Coaches Award – Mark Matyka
Scholar Athlete Award – Kerry Thomas
Walter Stewart Award – Kerry Thomas
Gold Key Awards
Jaiden Blom
Megan Carrick
Peter Cook
Luke Coulter
Shania Daniel
Dillon Fava-Wiggins
Curtis Flippen
Joseph Messina
Noah Schoettle
Megan VanBommel
RiverheadLOCAL photos by George Faella
The survival of local journalism depends on your support.
We are a small family-owned operation. You rely on us to stay informed, and we depend on you to make our work possible. Just a few dollars can help us continue to bring this important service to our community.
Support RiverheadLOCAL today.