Watch video of today’s action, below.
RACE RESULTS
SUPERVISOR’S CUP: Southampton Town Supervisor Anna Throne-Holst.
YOUTH REGATTA – HEAT 1
1. Tuts Lane Terrors – William and Victoria Leonardi, Kaden Griffen – Built by William, Victoria and Kaden
with the help of mom and dad
2. Barso – James and Joseph Bardrum, Collin and Eric Deegan
and John and James Parkinsons – Built by all
3. Go Green – Kate Foley, Olivia Niewlandomski, Joe, James
Kora Purcell and Island Chavez – built by The Green Team
YOUTH REGATTA – HEAT 2
1. Lighthouse Marine – Julia Galasso – built by Larry Galasso
2. The Black Duct – Nicky Mammina, Kieren McCabe – built by Kieren
3. Time Bandit – Brandon Turbish, Dillon Stever – built by Turbush and Kids
RIVERHEAD YACHT CLUB REGATTA
1. The Void – Roy Vazquez – built by Aliyah Phelps
2. Passing Wind – Edward Phalen – built by Edward
3. HYAK – Marty Sendlewski
PECONIC RIVER SPECIAL PONTOON/BARGE
1. Joe’s Garage – Shannon O’Brien, Dawn Saslona, Brian Gerke and
Chris Purick – built by Rachel Dickhoff and Co.
2. Zombie Baby – John Theodore, Bella Shrimp, and Jessica Millone built by Louis Stephenson
GRAND NATIONAL REGATTA – HEAT 1
1. General Lee – Mark Hodun, Alex Vansten, Jake Phillips – Built by Mark, Alex and Jake
2. The Reaper – Jay Rodriquez and Martin Gonzalez – built by Jay and Martin
3. USS Foxwood – Ellen Spina and Mike Moylan – built by Steve Stannis and More
GRAND NATIONAL REGATTA – HEAT 2
1. Speedy Eedie – Jillian, Scottie, Scott and Jenna Edgett, Kevin,
Kailee, Leah, Makenzie and Frankie Muscarello
– Rob and Anthony DeGennaro – Built by all
2. Tiki Boat – John Greehy, Joe Court, Kaitlyn Foster,
and Amanda Cutler – Built by John, Joe, Kaitly and Amanda
3. Midy and The Toots – Judy Savino, Mikey and Ericka Koscinski,
Holly Murray, and Sophia Arizalom – Built by all
GRAND NATIONAL REGATTA – HEAT 3
1. Coconuts – Barbara Aylward and Robert Styles – built by Robert Stiles and Co.
2. Riverhead News Review – Joseph Werkmeister and Joe Pinciaro – built by Don Kirby
3. The Mary II – Timothy Walter, Mary Steinbrecker – builty by Timothy and Mary
YOUTH AWARDS
VOGUE AWARD – Go Green – Kate Foley, Olivia Niewlandomski, Joe, James
Kora Purcell and Island Chavez – built by The Green Team
MOST CREATIVE – Sea Wedge – Nash Siegmond – Built by Nash and Zack
BEST COSTUMED CREW – Tuts Lane Terrors – William and Victoria Leonardi, Kaden Griffen – Built by William, Victoria and Kaden with the help of mom and dad
SPIRIT AWARD – FIFA 2014 – Ethan Develvis, Nick Develvis, Harry Carrano – Built by Ethan, Nick and Harry
BEST THEMED AWARD – Titanic Duo – Andrew Graf and Tyler Boncke – Built by Andrew and Tyler
COMMANDERS CHOICE – 12 Apostles – Victor Paris, Thomas Napolitano – Built by Victor and Thomas
TITANIC AWARD – The Fishy – Charlie Carrano – Built by Charlie
BEST CAPTAIN AWARD – Titanic Duo – Andrew Graf and Tyler Boncke Built by Andrew and Tyler
ADULT AWARDS
VOGUE AWARD – SS Sinks Fast – Edward and David Hertling, Jacob Seielzi Built by Edward
MOST CREATIVE – Tiki Boat – John Greehy, Joe Court, Kaitlyn Foster,
and Amanda Cutler Built by John, Joe, Kaitly and Amanda
BEST COSTUMED CREW – American Made – Pete and Marissa Lewis, Mary Mantea, and
Rachel Sigman – Built by Pete, Mary and Howard
SPIRIT AWARD – Speedie Eedie – Jillian, Scottie, Scott and Jenna Edgett, Kevin,
Kailee, Leah, Makenzie and Frankie Muscarello
Rob and Anthony DeGennaro Built by all
BEST THEMED AWARD – The Big Duct – Brad and Andrea Rasso, John Rozzo and
Todd Dobert
COMMANDERS CHOICE – Coconuts – Barbara Aylward and Robert Styles Built by Robert Styles and Co.
TITANIC AWARD – Crazy Daisy – Ginger Anderson and Hanna Parson
BEST CAPTAIN AWARD – Tiki Boat – John Greehy, Joe Court, Kaitlyn Foster,
and Amanda Cutler Built by John, Joe, Kaitly and Amanda
The survival of local journalism depends on your support.
We are a small family-owned operation. You rely on us to stay informed, and we depend on you to make our work possible. Just a few dollars can help us continue to bring this important service to our community.
Support RiverheadLOCAL today.